Mýty o potravinách - vejce

Málokterá potravina je zahalena do tolika mýtů a polopravd jako vejce.

Jsou vejce zdravá anebo škodlivá? Máme je zařadit do našich jídelníčků anebo se jim raději vyhnout? Pojďme se na tuto „kontroverzní“ potravinu podívat trochu blíže právě z výživového hlediska a snad nám bude jasnější, zda vejce najdou v našem jídelníčku své pevné místo.

Hned úvodem je třeba říci, že vejce se jako potravina konzumují od pradávna. Z výživového hlediska obsahuje průměrné vejce (o váze zhruba 60 g) 74 % vody, 13 % bílkovin, 12 % tuků, 0,9 % sacharidů a 0,8 % minerálních látek.

Vaječné bílkoviny jsou biologicky hodnotnější než bílkoviny masa a mléka. Jsou velmi cenné zejména pro svůj obsah esenciálních mastných kyselin. Bílkoviny žloutku jsou lépe stravitelné ve srovnání s bílkem, z pohledu obsahu jednotlivých aminokyselin je však bílek nutričně hodnotnější.

Tuky obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, které je vhodné zařazovat do našich jídelníčků. Právě významnou složkou tuku vajec jsou fosfolipidy (lecitin), které mají význam v prevenci srdečně-cévních onemocnění.

Obsah sacharidů ve vejcích je minimální. Z minerálních látek jsou významné především železo, fosfor, zinek a draslík.

Kromě vitaminu C obsahují vejce všechny vitaminy (A, D, E, K, vitaminy skupiny B)!

Vaječný žloutek obsahuje významné množství cholesterolu (více než 200 mg). To je ten strašák, kvůli kterému hodně lidí vyloučilo vejce ze svých jídelníčků. Pravdou je, že cholesterol byl dlouho považován za hlavního činitele kardiovaskulárních příhod a jeho spotřeba (tedy i spotřeba vajec) značně omezována. Nicméně bylo prokázáno, že cholesterol ze stravy nemá na hladinu cholesterolu v krvi tak významný vliv jako např. složení jednotlivých mastných kyselin tuků v našem jídelníčku.

Je třeba zdůraznit fakt, že antagonistou (opačně působící látkou) cholesterolu je již zmíněný lecitin.

V současné době proto cholesterol není považován za tak negativní složku jako dříve a pro zdravé jedince nepředstavuje konzumace 1 – 2 vajec denně žádné riziko.

Zařaďme tedy vejce zpět do našich jídelníčků – bezesporu tam mají své místo. Díky své nutriční hodnotě totiž bezesporu patří mezi nejhodnotnější potraviny.

Bc. Ivana Veškrnová

K vytvoření toho článku jsem se inspirovala materiály z následujících zdrojů:
www.fzv.cz
www.nasevejce.cz