Stresem se hubne

Toto je také jeden z nejrozšířenějších mýtů. Bohužel je to přesně naopak!

Stresem hubne pouze pidiprocentíčko populace a to proto, že má spuštěnou pouze lipolýzu při známé reakci pro boj a útěk, kdy přes adrenalin a noradrenalin tělo poskytuje volné mastné kyseliny do oběhu.

My ostatní, kterým se spouští i další dvě části reakce (a jsme z evolučního hlediska ti „zdravější“), my tloustneme.

Je to proto, že kromě adrenalinu a noradrenalinu se ve stresu spouští část reakce přes vasopresin a v těle se zadrží voda. Ta je pro buňky absolutně důležitá, to si neseme z těch moří, a pokud jsme v ohrožení, pak žádná z těla neodejde a vše je recyklováno. V mezibuněčném prostoru ale nastane situace, kdy navýšená hladina vody v extracelulárním prostoru a s jídlem putující insulin otvírají i vyprázdněné tukové buňky a všechen možný tuk se vrací zpět to vyprázdněných buněk.

Dochází však ještě k dalšímu jevu a tím je to, že třetí část reakce přes hipokampus a amygdalu, přes chutě a nálady!, vás hypothalamus donutí dojíst, protože ví, že v těle byla vydána energie! Hormon beta endorfin (ano, TEN hormon, kvůli kterému se tak cvičí, je to spřažená reakce k dojedení) dovede Vaši ruku k ústům a je dokonáno – máte zase více, protože stres je psychický, naše těla geniální, co vydala a nespotřebovala, zase uloží, ale již vás mozek donutil dojíst a tak přiložíte vše, co jste přijedli, protože máte nachystané buňky vodou.

Pracujte na odbourání stresu, nenechte se dohnat do kouta, eliminujte ho na co nejmenší možnou míru, nebojte se použít odborníky.