Cítím se pod tlakem

21. 1. 2016

Víš, vypadá to senzačně a dává mi to i smysl, ale já jsem z toho v takovém tlaku! Ještě ta představa, že se musím každý den vážit a čelit tomu děsivému číslu, do kterého jsem se dopracovala. Hlásit ti? Ne, to není nic pro mě. Ještě se stresovat z toho, že se někomu musím zpovídat. Víš kolik mám starostí? Základ zvládnu, sem tam něco ujedu, ale vždyť o nic tak vážného nejde. Když se budu držet většiny, tak to stejně fungovat bude, ne? Já na sebe nechci tlačit, bude mi stačit, když to půjde pomaličku a postupně. Já se teda potom ozvu......

Neozve.

Je třeba si položit základní otázku: Kdo se cítí pod tlakem?

Pro ty, kteří ještě neabsolvovali základní edukaci u nutričních terapeutek Systému asistovaného hubnutí® to možná bude překvapení, pro absolventy oživení, ale dotýkáme se něčeho, co byste asi nečekali, mozku.

A ne tak ledajaké části mozku, ale hypothalamu neboli kontrolního orgánu pro příjem potravy. Někdo ho nazývá jako dinomozek či plazí mozek a už dle názvu můžete odhadnout, že se jedná o nejstarší část mozku.

Hypothalamus zajišťuje a kontroluje nejzákladnější funkce v těle jako je termoregulace, pocit hladu a žízně, sexuální pudovost a další. Z něj a do něj vedou silné provazce nervů, aby snímaly a informovaly o všem, co se v těle děje. Hypothalamus ale chytře snímá také situaci vnější a to skrze oční nerv, kdy opravdu „sedí uprostřed hlavy a vidí ven“.

Oklamat, obejít či ignorovat tuhle část mozku je téměř nemožné. Za úkol má zajistit přežití a má k tomu velmi silnou zbraň. Skrze hormony, které mu z většiny tvoří hypofýza, nás nutí do akcí, které se mu vyplatí.

Primární je pro něj ochrana před vyhladověním a smrtí. Proto jeho hlavním cílem, vždy byl a bude, navyšování tělesné hmotnosti, která mu zajistí „solidní“ ochranu. Nemyslete si, že by zrovna váš hypothalamus byl jiný.

Protože svůj mechanismus přežití manifestuje skrze tuky, vaši tělesnou váhu se snaží ustavičně navyšovat. Nikdy nepoleví, nikdy se nezastaví, je tady a čeká na příležitost. Tou může být například vychýlená hladina cukru v krvi (hlad), prudký pokles tlaku (dehydratace) či stresová situace. Jakýkoliv podnět, jenž vyhodnotí jako „život ohrožující“, je pro něj signálem opět ukázat, kdo je tady pán.

A tak se velmi snadno stane, že po cestě z práce v záchvatu hlavu zdlabete dva čerstvé dalamánky a doma se dojíte čokoládou. Ani nevíte jak, není to ve vaší moci, jen se strašně moc potřebujete už najíst. Na biochemické úrovni za tím stojí hormon zvaný beta-endorfin (laicky hormon štěstí), který je nadřazenou jednotkou a téměř mechanicky pomáhá vašim rukách, aby ústa plnily, plnily a plnily.

Když je po všem, přijdou výčitky, už to nikdy neudělám. Budu se kontrolovat! To dokážu! Od zítřka začínám na novo. Máte z toho dobrý pocit. Jenže přijde nový den, další stres, další hladovění a jediné co se možná změní je, že ten večer sníte rohlík ještě v obchodě a po cestě si ho máčíte ve vlašáku. Nekonečný příběh.

Odkud pochází příčina? Podceňujete či si neuvědomujete, jak chytré zařízení máte v hlavě! Věřte, že evolucí se opravdu vytříbilo tak, aby nechybovalo a efektivně do vás dostávalo ty suroviny, které jsou energeticky, tukově a sacharidově velmi bohaté. A daří se mu to velmi dobře.

Nestojí o to, aby vy jste redukovali. On chce mít věci pod kontrolou, nechce, abyste se do toho míchali. A právě proto narazíte.

Tlak, který možná cítíte, jako klientka, kterou jsem uvedla na začátku, možná vůbec necítíte vy, jakožto racionálně smýšlející člověk, který má impulz k tomu redukovat. Tlak cítí hypothalamus. Někdo chce kontrolovat jeho práci a chystá se jít proti němu: váhu snižovat. To si přeci nenechá líbit! Začne se bránit a vyvíjet tlak. Vždyť ty to ani nepotřebuješ, nejsi tlak tlustá. Sousedka je mnohem tlustší než jsi ty. A kdo mi má co vůbec radit, já přece vím, jak zhubnout, kdybych chtěla. Ještě není ten správný čas. Začnu zítra, od příštího týdne, měsíce. Musím tamto dořešit, dodělat, vydělat peníze, apod.

Poznáváte se v něčem? Pokud ano, není to žádná hanba, naopak. Přiznat si odpor vyžaduje nemalou dávku odvahy. Je to ale první a důležitý krok k úspěchu, protože ten co zapírá stejně neuspěje.

Tlak, který cítíte, je trefa do černého. Něco se děje. Tlak nás nutí k aktivitě. Neuhýbejte a jděte přímo do toho, právě tam začíná vaše cesta.

A kdybych mohla, do ranečku bych vám zabalila nebojácnost, upřímnost a vytrvalost a pokud se stane, že je cestou někde vytratíte, neváhejte se mi ozvat a přijít si pro novou dávku :-).

S láskou a úctou

Bc. Šárka Drábková
Komenského 182, Kolín 280 02
732 329 680
drabkova@systemah.cz